Kardiologie

Onemocnění srdce a především ischemická choroba srdeční představují v České republice hlavní příčinu úmrtí. Ročně umírá na ischemickou chorobu srdeční přibližně 30 000 osob, z toho přes 20 % mladších 65 let. Ischemická choroba srdeční je způsobena procesem ukládání cholesterolu, vápníku a dalších látek na vnitřní stěnu věnčitých tepen srdce. Takto zúžená tepna zabraňuje normálnímu průtoku krve a dochází k poruše výživy a prokysličování srdečního svalu. Tento stav je v některých případech doprovázen tzv. angiózní bolestí - stenokardií - bolestí pod hrudní kostí. Při úplném uzavření koronární cévy dochází k akutnímu infarktu myokardu, pokud není zahájena včasná léčba, dochází k zástavě srdce.
Součástí kardiologie jsou ambulance zaměřené na poruchy srdečního rytmu, ischemické choroby srdeční, srdeční vady a kontroly kardiostimulátorů.

U nás poskytujeme komplexní neinvazivní kardiologické vyšetření se zajištěním invazivních výkonů na sjednaných renomovaných pracovištích včetně kardiochirurgických výkonů. Zajišťujeme ambulantní péči včetně terapií u námi dispenzarizovaných pacientů. Disponujeme špičkovým přístrojovým vybavením a největší sítí Holterovské monitorace v ambulantní praxi.

Ambulantní kardioverze

Od září 2007 v našem kardiocentru provádíme ambulantně elektrickou kardioverzi. Je to metoda léčby některých arytmií (nejčastěji fibrilace a flutteru síní), kdy při krátkodobém uspání nemocného (krátkodobá celková anestezie) aplikujeme elektrický výboj do oblasti srdce a nastolíme či zrestaurujeme jeho vlastní sinusový rytmus.

Ergometrie

Zátěžové EKG (pohyblivý pás). Během fyzické zátěže jsou sbírána data o činnosti srdečního svalu, která jsou následně vyhodnocena.
běhátko: FULLVISION TMX428

Echokardiografie

Kompletní ultrazvukové vyšetření srdce, 1 a 2 rozměrná echokardiografie s pulsním a kontinuálním Dopplerem a barevným mapováním.
Přístroj: 3x GE Vivid E9 (výrobce GE Medical Systems)

Transesofageální ECHO - jícnová echokardiografie

Transesofageální ECHO je semiinvazivní vyšetření srdce, při kterém je echokardiografická sonda zavedena do jícnu a žaludku. Výhodou je podstatně vyšší rozlišovací schopnost než u klasické ECHO - kardiografie vyplývající z velmi těsné blízkosti sondy a srdečních struktur.

více o Jícnovém echu

Jícnové echo - příprava pacienta před vyšetřením

Na vyšetření se dostavit o 15 min. dříve
Nesmíte řídit automobil ani jiný dopravní prostředek
Musíte mít doprovod
6 hodin před vyšetřením – nejíst, nepít, nežvýkat, neužívat léky

Holterovská monitorace EKG a TK

Ambulantní 24hodinové sledování EKG a krevního tlaku pomocí speciálního přístroje, který si pacient odnáší ze zdravotnického zařízení do svého přirozeného prostředí, a které slouží k posouzení srdeční frekvence, poruch rytmu a krevního tlaku v průběhu 24 hodin.
Ambulantní monitorování EKG je jedním ze základních nástrojů v diagnostice poruch srdečního rytmu. Nejčastěji se používá jednodenní monitorace.  Nově nabízíme možnost 7-denní monitorace. Výhoda delší monitorace je záchyt srdeční arytmie, které se vyskytují méně často, zpravidla 1-2x týdně

Kontroly kardiostimulátorů

Programmer – Biotronik EPR 1000 a Vitatron
EKG – přístroje: MAC 1200ST (GEMS), SEIVA EKG Praktik (digitální záznam)

Lékařský ředitel

 • MUDr. Aldhoon Bashar, Ph.D.

Vedoucí lékař

 • MUDr. Stanislav Hrdlička

Lékaři

 • MUDr. Aldhoon Bashar, Ph.D.
 • MUDr. Bani Hani Amjad
 • MUDr. Bořkovec Martin
 • doc. MUDr. Vilém Danzig, Ph.D.
 • MUDr. Dvořák Jaroslav
 • Prof. MUDr. Gregor Pavel, Dr.Sc.
 • MUDr. Hrdličková Květa
 • MUDr. Indra Tomáš
 • MUDr. Jakubík Peter
 • MUDr. Jozífová Marie
 • MUDr. Peterka Karel
 • MUDr. Predrag Stojadinovič
 • MUDr. Šubrtová Michaela

Přípravy na vyšetření

ERGOMETRIE

Před vyšetřením se jen lehce najíst. S sebou možno vzít sportovní obuv a ručník.