Revmatologie, revmatologická poradna

V revmatologické ambulanci se zabýváme diagnostikou a léčbou chorob pohybového aparátu. U nemocných, kteří k nám přicházejí s kloubními obtížemi poprvé, zajišťujeme široké spektrum diferenciálně diagnostických vyšetření. Provádíme klinické i sonografické vyšetření postižených kloubů, diagnostické punkce kloubní tekutiny, kapilaroskopické vyšetření. Máme k dispozici možnost CT i MR vyšetření a v návaznosti na spolupracující pracoviště také rentgenového a komplexního laboratorního vyšetření.

Poskytujeme dlouhodobou péči pacientům, kteří trpí revmatoidní artritidou, psoriatickou artritidou, ankylozující spondylitidou (Bechtěrevova nemoc), reaktivní artritidou, revmatickou polymyalgií , Sjögrenovým syndromem a dalšími vzácnějšími zánětlivými revmatickými chorobami. Staráme se také o pacienty s časnou artritidou a s nediferencovanými formami artritidy. Věnujeme se léčbě nemocných s dnou a chronickou dnavou artritidou, s osteoartrózou drobných ručních kloubů nebo nosných kloubů dolních končetin, s bolestivým omezením hybnosti ramenního kloubu.

Sonografické (ultrazvukové) vyšetření kloubů

Vyšetření kloubů ultrazvukem je neinvazivní a nebolestivé. Umožňuje revmatologovi zobrazit měkké tkáně pohybového aparátu (šlachy, vazy, svalové úpony, kloubní pouzdro a kloubní výstelku, synoviální cysty, burzy a další struktury). V řadě případů je nepostradatelnou součástí revmatologického vyšetření, např. u nemocných se syndromem bolestivého ramena nebo s bolestí pat. Citlivost ultrasonografického vyšetření k projevům zánětu je vysoká. Tato vyšetřovací metoda proto nachází uplatnění v diagnostice časných forem artritidy a v monitoraci účinnosti léčby nemocných s chronickým zánětlivým onemocněním kloubů. Vyšetření trvá 15-30 minut, v závislosti na počtu vyšetřovaných oblastí pohybového aparátu. Před vyšetřením není potřebná žádná příprava.

Videokapilaroskopické vyšetření

Videokapilaroskopie kůže nehtové lůžka je neinvazivní, nebolestivá a rychlá metoda zobrazující morfologické změny mikrocirkulace. Jde o nezbytné vyšetření u všech pacientů s Raynaudovým fenoménem, tedy s poruchou prokrvení prstů horních končetin. Výsledek vyšetření umožní rozlišit mezi primárním Raynaudovým syndromem, tedy funkční poruchou prokrvení, a mezi sekundárním Raynaudovým fenoménem, který provází systémová onemocnění pojiva. Porucha prokrvení prstů rukou spolu s patologickými změnami při kapilaroskopickém vyšetřením mohou předcházet diagnózu závažného systémového onemocnění o několik let. Kapilaroskopické vyšetření tak dovoluje identifikovat nemocné s významným rizikem rozvoje těchto chorob. Používáme moderní videokapilaroskopický přístroj s kontaktní vyšetřovací sondou (zvětšení 200x), která dovoluje vyšetřit i pacienty s flekčními kontrakturami prstů či jinými deformitami. Před vyšetřením je nutné 10-14 dní nestříhat, nezatlačovat ani jinak neošetřovat jemnou kůži nehtového lůžka a pečlivě odstranit lak na nehty. Vyšetření trvá přibližně 20 minut.

Přístrojové vybavení

Sonografie: přístroj Logiq S8 (výrobce GEMS)
Kapilaroskopie: přístroj VideoCap 3.0 (výrobce DS Medica)

Přípravy na vyšetření

KAPILAROSKOPIE

Před vyšetřením je nezbytné alespoň 10-14 dní jemnou kůži u nehtového lůžka nestříhat, nezatlačovat ani jinak neošetřovat. Před vyšetřením je nutné pečlivě odstranit lak na nehty. Gelové nehty neumožňují vyšetření – je nutné je odstranit.

K vyšetření přijít cca o 20 minut dříve, aby mohlo být provedeno po přibližně čtvrthodinové aklimatizaci v teplé čekárně.

Lékařský ředitel

  • MUDr. Petr Kasalický, CSc.

Lékaři

  • MUDr. Helena Dejmková
  • MUDr. Ludmila  Krainová Moszkorzová, Ph.D.
  • MUDr. Jan Rosa
  • MUDr. Simona Skácelová