Revmatologie, revmatologická poradna

V revmatologické ambulanci se zabýváme diagnostikou a léčbou chorob pohybového aparátu. U nemocných, kteří k nám přicházejí s kloubními obtížemi poprvé, zajišťujeme široké spektrum diferenciálně diagnostických vyšetření. Provádíme klinické i sonografické vyšetření postižených kloubů, diagnostické punkce kloubní tekutiny, kapilaroskopické vyšetření. Máme k dispozici možnost CT i MR vyšetření a v návaznosti na spolupracující pracoviště také rentgenového a komplexního laboratorního vyšetření.

Poskytujeme dlouhodobou péči pacientům, kteří trpí revmatoidní artritidou, psoriatickou artritidou, ankylozující spondylitidou (Bechtěrevova nemoc), reaktivní artritidou, revmatickou polymyalgií , Sjögrenovým syndromem a dalšími vzácnějšími zánětlivými revmatickými chorobami. Staráme se také o pacienty s časnou artritidou a s nediferencovanými formami artritidy. Věnujeme se léčbě nemocných s dnou a chronickou dnavou artritidou, s osteoartrózou drobných ručních kloubů nebo nosných kloubů dolních končetin, s bolestivým omezením hybnosti ramenního kloubu.

Sonografické (ultrazvukové) vyšetření kloubů

Vyšetření kloubů ultrazvukem je neinvazivní a nebolestivé. Umožňuje revmatologovi zobrazit měkké tkáně pohybového aparátu (šlachy, vazy, svalové úpony, kloubní pouzdro a kloubní výstelku, synoviální cysty, burzy a další struktury). V řadě případů je nepostradatelnou součástí revmatologického vyšetření, např. u nemocných se syndromem bolestivého ramena nebo s bolestí pat. Citlivost ultrasonografického vyšetření k projevům zánětu je vysoká. Tato vyšetřovací metoda proto nachází uplatnění v diagnostice časných forem artritidy a v monitoraci účinnosti léčby nemocných s chronickým zánětlivým onemocněním kloubů. Vyšetření trvá 15-30 minut, v závislosti na počtu vyšetřovaných oblastí pohybového aparátu. Před vyšetřením není potřebná žádná příprava.

Videokapilaroskopické vyšetření

Videokapilaroskopie kůže nehtové lůžka je neinvazivní, nebolestivá a rychlá metoda zobrazující morfologické změny mikrocirkulace. Jde o nezbytné vyšetření u všech pacientů s Raynaudovým fenoménem, tedy s poruchou prokrvení prstů horních končetin. Výsledek vyšetření umožní rozlišit mezi primárním Raynaudovým syndromem, tedy funkční poruchou prokrvení, a mezi sekundárním Raynaudovým fenoménem, který provází systémová onemocnění pojiva. Porucha prokrvení prstů rukou spolu s patologickými změnami při kapilaroskopickém vyšetřením mohou předcházet diagnózu závažného systémového onemocnění o několik let. Kapilaroskopické vyšetření tak dovoluje identifikovat nemocné s významným rizikem rozvoje těchto chorob. Používáme moderní videokapilaroskopický přístroj s kontaktní vyšetřovací sondou (zvětšení 200x), která dovoluje vyšetřit i pacienty s flekčními kontrakturami prstů či jinými deformitami. Před vyšetřením je nutné 10-14 dní nestříhat, nezatlačovat ani jinak neošetřovat jemnou kůži nehtového lůžka a pečlivě odstranit lak na nehty. Vyšetření trvá přibližně 20 minut.

Přístrojové vybavení

Sonografie: přístroj Logiq S8 (výrobce GEMS)
Kapilaroskopie: přístroj VideoCap 3.0 (výrobce DS Medica)

Přípravy na vyšetření

KAPILAROSKOPIE

Před vyšetřením je nezbytné alespoň 10-14 dní jemnou kůži u nehtového lůžka nestříhat, nezatlačovat ani jinak neošetřovat. Před vyšetřením je nutné pečlivě odstranit lak na nehty (v případě gelových nehtů musí být 3 mm odrost).

K vyšetření přijít cca o 20 minut dříve, aby mohlo být provedeno po přibližně čtvrthodinové aklimatizaci v teplé čekárně.

Preparations for examinations

CAPILLAROSCOPY

Before the examination it is necessary not to cut, push back or otherwise treat the skin in the nail bed. Before the examination it is also necessary to carefully remove the nail polish (in case of gel nails, they need to grow out at least 3 mm).

Come about 20 minutes before the examination, so that you have 15 minutes to adjust in the warm waiting room.

Lékařský ředitel

  • MUDr. Petr Kasalický, CSc.

Lékaři

  • MUDr. Helena Dejmková
  • MUDr. Ludmila  Krainová Moszkorzová, Ph.D.
  • MUDr. Jan Rosa
  • MUDr. Simona Skácelová